Село  Воздвиженське

Село  Воздвиженське засноване у 1815 році.

Одержавши в 1882 році в дарунок від батька хутір Воздвиженський Микола Неплюєв (1851 – 1908) вирішив створити тут локальну модель довершеного суспільства. Спочатку М.М. Неплюєв влаштовує тут сирітський притулок для десяти селянських дітей з найбідніших сімей і сам займається їх вихованням.

У 1885 Неплюєв відкриває у Воздвиженському чоловічу сільськогосподарську школу, а у 1891- жіночу- Преображенську. Всі діти навчалися безкоштовно.

У 1889, після першого випуску сільськогосподарської школи, М.М.Неплюєв, з її випускників засновує общину- "Перше трудове братство", на створення якого його благословив старець Троіце-Сергієвої лаври Варнава.

У 1893 було затверджено "Устав Православного Хрестовоздвиженського Трудового Братства". 16.09. 1894 указом Олександра ІІІ, Братство отримує офіційний статус і права юридичної особи, а 22.07 1895 відбулося урочисте відкриття Братства, всі жителі якого - сімейні і ті які не перебували в шлюбі, об'єднувалися за видами діяльності в "братські сім'ї": сім'я вчителів, землеробів.

Кожна сім'я носила ім'я одного з святих. У кожної сім'ї була окрема кімната, а несімейні жили в гуртожитку. Чоловіки і жінки мали рівні права. Діти виховувались у дитячих садках. Вступ і вихід з Братства були вільними. Економічною діяльністю керувала господарча рада. Чистий прибуток (після відрахувань у загальні фонди) порівну розподілявся між членами Братства. Значна увага приділялася інтелектуальному і естетичному розвитку: працівала бібліотека, викладались музика, малювання, проводилися літературні вечори, ставилися вистави.

29.12.1901 М.М.Неплюєв передає по дарчому акту Трудовому Братству все своє майно, яке складалося з 16435 десятин землі з лісом, будівлями і двома винокуренними, цукровим, ливарно-механічним і цегельним заводами, коптильнею, двома лисопилками. Загальна вартість майна - 1 750 тис. руб.

Чисельність членів братства до 1908 доходила до 500 чоловік.

На кошти Неплюєва були побудовані Хресто – Воздвиженська церква, лікарня. Він поклав початок садівництву та виноробству в селі. І сьогодні гордістю Воздвиженського є фруктовий сад загальною площею 300га, заснований за часів Трудового Братства у 1905 році. В ньому нараховується 26 високоякісних сортів яблук, над створенням яких свого часу працював уродженець цих місць – вчений - селекціонер, академік С.С. Черненко. Воздвиженський дендропарк – пам’ятка садово-паркового мистецтва, закладений у кінці XIX століття, але жителі стверджують, що йому близько 300 років. Колись на цьому місці шуміли дрімучі ліси. Щоб зайняти землі під оранку їх зрубали і спалили, залишивши частину дерев, які оточували село.

Після смерті Миколи Неплюєва Братством керувала його сестра Марія Миколаївна Уманець. У 1919 році Братство було перетворене на комуну. У 1924 році було створено сільськогосподарську артіль ім. Жовтневої революції на чолі з Кожем’яченком Сергієм Мойсейовичем, а в 1933 році - колгосп ім. Жовтневої революції на чолі з Черненком Григорієм Андрійовичем. З 1924 до 1979 року на базі сільгосп шкіл Братства працював сільськогосподарський технікум.